Czas poznać solidny materiał na więźbę dachową lub wiatę! W Polsce najczęściej stosuje się zwykłą tarcicę budowlaną. Czas poznać solidny materiał jakim jest drewno klejone warstwowo.
Często drewno klejone BSH kojarzy się z dużymi konstrukcjami jak hale, baseny. Lecz z powodzeniem drewno klejone możemy stosować aby uzyskać dachy o niepowtarzalnych kształtach, z pięknymi lukarnami, zadaszenia tarasów lub basenów, ogrody zimowe, daszki wejściowe, duże i przestronne altany, wiaty na samochody. Świetnie sprawdza się w trudnych warunkach pogodowych, ma dużą wytrzymałość i da się z niego formować nieregularne kształty.
Więźby dachowe i wiaty
Z drewna klejonego można budować więźby dachowe lub bardziej filigranowe konstrukcje zadaszeń, w których słupy podtrzymujące są rozmieszczone w dużych odstępach od siebie. Więźba lub szkielet takiego zadaszenia będą lżejsze niż ze zwykłego drewna, więc mniej obciążą ściany domu. To samo dotyczy altan oraz ogrodów zimowych. Zastosowanie drewna klejonego w tych obiektach umożliwia zmniejszenie przekrojów elementów konstrukcyjnych. Dzięki temu będą wyglądać znacznie mniej masywnie, a wewnątrz będzie luźniej. Z drewna klejonego można również zbudować wiatę na samochód. Zamawiając ją w firmie produkującej drewno klejone, otrzymasz wszystkie niezbędne jej fragmenty gotowe do samodzielnego złożenia, projekt oraz instrukcję montażu.
Zalety drewna klejonego
- Jest estetyczne – zrobionych z niego konstrukcji nie trzeba zabudowywać, bo wyglądają dekoracyjnie.
- Można je wyginać – łatwo nadać mu kształt łuku, elipsy, półkola czy koła.
- Ma podwyższoną odporność na ogień – po czterostronnym ostruganiu i sfazowaniu staje się materiałem bardzo odpornym na działanie ognia (klasa od F30-B do F90-B). Podczas pożaru zwęglona warstwa zewnętrzna uniemożliwia przenikanie ciepła i tlenu do warstwy wewnętrznej, stanowiąc ochronę dla niespalonej części.
- Jest bardziej wytrzymałe niż tradycyjna tarcica – niski ciężar własny i wyjątkowe cechy wytrzymałościowe sprawiają, iż można z niego budować elementy konstrukcyjne o dużych rozpiętościach, a jednocześnie niedużych przekrojach. Dzięki temu konstrukcje są lekkie, zgrabne i nie potrzebują podpór pośrednich.
- Pochłania dźwięki i tłumi wibracje – wyjątkowa budowa powoduje, że jest ma znakomite właściwości akustyczne, dlatego często stosuje się je w salach koncertowych, filharmoniach czy pływalniach.
- Jest ekonomiczne – ponieważ jest trwałe i wytrzymałe, nie wymaga częstych i kosztownych prac konserwacyjnych. Lekkość konstrukcji (dzięki mniejszym przekrojom) pozwala natomiast na liczne oszczędności w trakcie budowy – mniejsze słupy, fundamenty, wykopy. Ponadto dowożone jest przeważnie jako elementy gotowe do wbudowania, a co za tym idzie – nie trzeba go docinać. Nie powstają więc odpadki i płacisz dokładnie za tyle drewna, ile potrzebujesz.