Wszystko o technologii CLT BBS

Płyty Konstrukcyjne Klejone krzyżowo

CLT BBS / XLAM / KLH

 

 

Drewno klejone krzyżowo BBS, znane również jako XLAM/KLH/CLT jest strukturalnym dwustronnym panelem w 100% z drewna litego, prefabrykowanym stosowanym do tworzenia trwałych konstrukcji ścian, stropów i dachów przy konstrukcjach w budynkach mieszkalnych, handlowych oraz budynkach użyteczności publicznej. 

Konstrukcje BBS oferowane przez Best Timber Polska wykorzystywane, są nie tylko jako jednolita konstrukcja CLT BBS, ale także jako konstrukcje hybrydowe zapewniając możliwie najbardziej trwałe rozwiązania konstrukcyjne dla każdego indywidualnego projektu.

 

PRODUKCJA  BBS 

Płyty CLT BBS produkowane są po przez układanie poszczególnych warstw drewna, zwanych lamelami na przemiennie pod kątem 90 st. a nastepnie sklejanie ich pod naciskiem prasy w celu utworzenia drewnianych paneli strykturalnych z drewna litego o zawartości 0,6% ekologicznego kleju, o długości do 24m i szerokości nawet do 3,5m, które składają się z 3, 5 lub 7 warstw.

Produkcja odbywa się w najnowocześniejszej na świecie zlokalizowanej w Austrii przy użyciu maszyn ciesielskich CNC sterowanych komputerowo, dzięki temu cały projekt wykonany jest na wysokim poziomie gwarantującym precyzyjną dokładność w późniejszym montażu całej konstrukcji.

Prefabrykacja projektu w fabryce skraca czas realizacji caęłgo projektu, obniża koszty i maksymalizuje efektywność na wzystkich poziomach.

BUDOWA

Płyty z drewna klejonego najczęściej są prefabrykowane i dostarczane na miejsce budowy. Montaż Paneli odbywa sie za pomocą małego dźwigu i przy urzyciu lekkich narzędzi.

Zastosowanie konstrukcji CLT BBS znacznie obniża calkowity ciężar całej konstrukcji co prowadzi do niższych kosztów budowy czy przebudowy projektu. Można również zredykować grubość ścian, aby uzyskać więcej przestrzeni.

Płyty CLT BBS dostępne są w grubościach od 60 do 340mm. Standardowe szerokości od 1250mm do 3500mm i do 24m długości. Standardowo stosowane grubości ścian nośnych w domach jednorodzinnych to 100mm storpy od 120-140mm w zależności od rozstawów ścian. 

Dostępne są 3 opcje jakościowe wykończenia płyt występujące w różnych gatunkach drewna, aby spelnić wymagania naszych klientów.

Klasa Niewidoczna "C" - Zastosowanie głównie dla elementów konstrukcyjnych które wymagają dajlszej obróbki, np.: karton gips, tynk sylikatowy itp.

Klasa Przemyslowa "BC" - przeznaczona do zastosowań w budynkach kmercyjnych i przemyslowych

Klasa Wizualna "AB" - jakość z zastosowaniem w budynkach mieszkalnych, biurowych która nie wymaga dalszych prac wykonczeniowych.

Jako warstwę wizualną mają Państwo do wyboru:

- świerk

- świerk antyczny / postarzany

- sosna limba

- modrzew

- jodła

Drewno stosowane do produkcji drewna klejonego krzyżowo CLT występuje głównie w jakości wytrzymałości C24. Zawartość wilgotności max. 12% przy gęstości drewna 470-590 kg/m3 w zależności od gatunków drewna.

Jeżeli konstrukcja CLT w jakości wizualnej "A" zostanie zaprojektowana i zmontowane prawidlowo (może to zrobić Best Timber Polska) nie będzie wymagać żadnej konserwacji. 

 

Wyprodukowane Panele BBS z precyzyjną dokładnością poprawiają wydajność cieplną całego budynku dzięki doskonałej szczelności, a także zmniejsza zużycie Energii.

- Płyty BBS przyczyniają sie do ogólnej wartości "U" całej struktury ściany ponieważ mają przewodnictwo cieplne na poziomie 0,13W/mK

- BBS o gruności już 100mm są hermetyczne i zapewniają szczelność całej konstrukcji.

- BBS oferuje znacznie lepsze zalety dotyczące ochrony przeciwpożarowej w porównaniu do stali czy żelbetonu.

W przeciwieństwie do tradycyjnych konstrukcji z drewna, BBS może być zaprojektowany tak aby osiągnąć odporność na ogień 30, 60 lub 90 minut. Podczas pożaru zwęgla sie warstwa zewnętrzna nie naruszając rdzenia płyty, który zachowuje swoją nośność całej konstrukcji, zminiejsza dopływ tlenu i ciepla z zewnątrz co opóźnia dalsze rozpostrzenianie się płomeinia.

 

Drewno o przekroju krzyżowym jest jako jedyny system konstrukcyjny zgodny z klasami REI: REI30, REI60, REI90 i REI120. BBS jest w stanie osiągnąć również wysokie wymagania akustyczne bez dodatkowch kosztów.

 

Wiecej informacji, ZAPRASZAMY DO KONTAKTU

tel. 83 307 00 15

tel. 56 3000 184

kontakt@besttimberpolska.pl