Właściwości drewna skandynawskiego

Właściwości drewna Skandynawskiego

Best Timber Polska

 

Drewno posiada szeroką gamę zastosowania w budownictwie - konstrukcje szkieletowe, elewacje ścian zewnętrznych i wewnętrznych, deska podłogowa, szalunki i rusztowania ta lista jest znacznie dłuższa, ważne jest aby rozumieć jak drewno zachowuje się w różnych warunkach. Ze względu na szczególne właściwości, każdy rodzaj drewna posiada typowe obszary zastosowania.

Świerk jest rodzajem drewna wykorzystywanym głównie jako materiał budowlany. Sosna jest powszechnie wykorzystywana do połączeń drewnianych, listw, elewacji chociaż tutaj również można stosować świerk. Drewno liściaste, takie jak dąb, buk są wykorzystywane w przemyśle meblarskim i do produkcji podłóg.

Główienie właściwości materiału różnią się pomiędzy różnymi gatunkami drewna. Nawet w tych samych gatunkach drewna istnieją zasadznicze różnice między różnymi miejscami wzdrostu drzew. Drewno pochodzące z pólnocnej części Skandynawi jest gęstsze, trwardsze i bardziej wytrzymałe, niż drewno z jej południowej części.

Różnice we własciwościach gęstości, wytrzymałości i sztywności w obrębie tego samego gatunku drewna lecz z różnych rejonów wzrostu:

  • Gęstość +/- 20%
  • Twardość +/- 40%
  • Sprężystość +/- 35%

Techniczne porównanie sosny z świerkiem

Poniższe wartości wytrzymałości i spreżystości są wartościami średnimi i odnoszą się do krótkich próbek testowych drewna, bez żadnych niedoskonałości i przy średniej temperaturze 20 st.