Dom w nowoczesnej technologii XXIw

Dom w Nowoczesnej Technologii XXI wieku z drewna litego CLT

 

 

70 % kosztów rocznego utrzymania domu generuje jego ogrzewanie.

Naszczęście mogą one być znacząco niższe jeżeli wybudujemy dom w technologi drewnianej z drewna litego, które nie tylko jest doskonałym izolatorem, ale i magazynuje ciepło pod warunkiem, że konstrukcja jest w całości wykonana z drewna litego czy to z bali drewnianych lub elementów prefabrykowanych z drewna litego takich jak CLT lub podobne. 

Ściana o odpowiedniej grubości z drewna litego przy odpowiedniej grubości, pozwala utrzymać ciepło nawet przez miesiąc w porównaniu do konstrukcji szkieletowej o tych samych parametrach gdzie cała ściana składa się tylko z izolatowa jakim jest np. wełna mineralna itp. czas utraty ciepła to niespełna dwa dni.

Kolejnym ważnym czynnikiem to nagrzewanie budynku, ściana z drewna litego CLT nagrzana jest już po 3 godzinach  do temperatury 21 st. zaczynając nagrzewać dom od 0 stopni natomiast konstrukcja szkieletowa w tym samym czasie uzyskuje temperature 15 st.

 

W rezultacie badania wykazały, że ściana z drewna litego jest lepszym izolatorem w stosunku do budynku pasywnego wyniaka to z tego że taki dom potrzebuje w skali roku więcej energii do samego nagrzewania się budynku a nieżeli ściana z drewna litego która utrzymuje ciepło o wiele dłużej co oznacza że szybciej się nagrzewa ponieważ wolniej traci ciepło które jest zmagazynowane.